Jan Vacek

Pan Vacek je hrdým majitelem návěsu MEGA33 již pátým rokem. Návěs pořídil jako nový v roce 2014. Hlavní náplní mladého soukromého hospodáře jsou služby v zemědělství a zemědělská výroba. Zeptali jsme se proto v několika otázkách na jeho zkušenosti a postřehy.
 
Kde nejčastěji pracujete?

Jezdím Středočeský kraj, Vysočinu a velkou část Moravy. Vždy podle potřeby zákazníků. Jsem v tom flexibilní. Byl jsem několikrát u zákazníka i na Slovensku.

Jezdíte služby jen v zemědělství nebo i jiné?

Nejčastěji zemědělství - takže vozím obilí, kukuřici, siláž a senáž, ale i jiné. Nedávno jsem třeba vozil štěpku z lesa. Na silážích mám výhodu, protože je přes děrované nástavky návěsu dobře vidět do korby, a to se řezačkářům líbí.

Máte návěs MEGA33 s dvoustrannou korbou a nuceným řízením. Splňuje návěs náročné požadavky pro použití ve službách?

Zcela určitě. Do služeb je to velmi dobrá volba. Vůz je velmi stabilní a robustní, to mi umožní jezdit i v terénech, kam se další službaři bojí.  Díky nucenému řízení se s ním navíc velmi dobře manévruje. Jsem jeden z mála v okolí, kdo má takhle velký vůz, takže mám výhodu. Rozhodně je fajn i dvoustranná korba. Když vozím obilí, tak to sypu většinou do strany a ostatní normálně dozadu. K vozu mám navíc nástavky i plachtu, takže mohu vozit jak obiloviny, tak objemová krmiva přímo od řezaček.

Vůz je v provozu už téměř 5 let a vypadá skvěle. Kolik ročně najedete? Jaká je průměrná délka jedné obrátky?

Taky se o něj starám (smích). Záleží rok od roku, ale průměrně okolo 9 000 km. Výkon je různý, hlavně podle toho, jaká je celkově sezona.  Délka obrátky je různá, většinou okolo 15 km. Na kukuřicích se ale často vozí i desítky kilometrů. Tam to potom naskakuje.

Proč jste si vybral ZDT?

Hlavně se mi líbí, že je výrobce nedaleko, je tady velmi dobrá dostupnost servisu a dílů, které můžu rychle vyměnit. Většinou i sám, je to jednoduchý. Taky se mi líbí, že je ZDT český výrobce.

V případě, že byste pořizoval další návěs, zvažoval byste ZDT?

Rozhodně ano. Líbí se mi nové dvounápravové návěsy. Aktuálně přemýšlím o menším návěsu někde kolem 16-18 tun.

Děkujeme za informace a přejeme hodně zdaru v další práci.

Jan Vacek , zemědělská výroba a služby
582 42, Kámen 19 (U Havlíčkova Brodu)
 
Jan Vacek